Poprvé jsem pozorovali rorýse okolo naší školy 11.5.2022. Zjistili jsme obsazení jedné z...
17.6.2022
Ve středu 11.5.2022 jsme poprvé pozorovali rorýsy nad naší školou. Dokonce byl spatřen...
13.5.2022
Dnes se konečně podařilo zpozorovat rorýse při vstupu do jednoho z hnízdiš na budově...
18.6.2021
Z rorýsích škol...
×
Úvodní informace
+

Existují školy, které se rozhodly ve svém objektu chránit stávající hnízdní kolonie rorýsů. Jiné se rozhodly na svých budovách hnízdiště vytvořit a nabídnout tak rorýsům nové domovy.

Nabízíme zapojení do programu Rorýsí školy. Těm školám, na jejichž budovách již rorýsi hnízdí, nabízíme poradenství v případě plánovaných stavebních úprav a oprav, např. zateplování, výměny střešních krytin, přístavby apod. Školy, které svoji kolonii rorýsů dosud nemají, mohou rorýsům pomoci třeba instalací budek.

Více se o rorýsech dočtete na webu ČSO.

Číst o rorýsovi

Pokud se rozhodnete do programu zapojit, kontaktujte nás na adrese: springalive&birdlife,cz, případně na tel. 777 330 355. Anebo pošlete dopis na fyzickou adresu: Na Bělidle 34, 150 00 Praha 5 -Smíchov.

Na těchto stránkách naleznete rady a příklady, jak rorýsům pomoci s hnízděním, která stavební společnost se k rorýsům chová ohleduplně, aniž by ji k tomu kdokoli nutil, kdo vám dodá specializované budky pro rorýse, jaké kroky podniknout, když je existence kolonie rorýsů ve vašem sousedství ohrožena a mnoho dalších informací.

Každá škola, která se do programu zapojí, od nás obdrží certifikát „Rorýsí škola“, pamětní tabulku na budovu, prokazující, že škola patří mezi Přátele rorýsů a propagační materiály s tématikou ochrany ptáků.

Podmínky účasti:

  1. Dobrovolná ochrana stávající kolonie nebo instalace budek (tj. aniž by k tomu zavazovalo například rozhodnutí orgánu ochrany přírody v rámci chystané rekonstrukce, realizace půdní vestavby, zateplování apod.)
  2. Zapojení do projektu Jaro ožívá www.springalive.net – pozorování příletů rorýsů.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti a fotografie!

Seznam Rorýsích škol
+
Plzeňský Karlovarský Ústecký Liberecký Středočeský Praha Jihočeský Vysočina Královéhradecký Jihomoravský Zlínský Olomoucký Moravskoslezský
Najděte si Rorýsí školy ve svém kraji.
webcam rorýsi
Chcete mě? Rorýsí školy.
rorýsí akademie